Czy potrzebuję specjalnego szamponu po zabiegu keratynowym?

12 grudnia 2022 Autor Eve Keratin 0

Tak, po zabiegu keratynowym potrzebujesz specjalnego szamponu.

Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu jest wybór delikatnego szamponu. Szampon po keratynowym prostowaniu powinien zawierać jedynie łagodne środki myjące, które będą dokładnie i delikatnie oczyszczać włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, a przy tym spowolnią proces wypłukiwania się keratyny z włosów. Szampon po prostowaniu keratynowym zawierający w swoim składzie agresywnie oczyszczające detergenty sprawi, że keratyna zostanie szybko wypłukana, a włosy utracą swoją gładkość i prostą strukturę.

Szukaj naturalnych składników, a konkretnie naturalnych olejków. Wybieraj szampony z naturalnymi olejkami, ekstraktami z kokosa i innymi składnikami nawilżającymi. 

Szampon i odżywka po keratynowym prostowaniu powinny bazować na łagodnych substancjach myjących, do których można zaliczyć:

  • Lauryl Glucoside
  • Coco Glucoside
  • Cocamidopropyl Betaine
  • Capryl Glucoside
  • Decyl Glucoside
  • Cocoamphoacetate
  • Cocoamphodipropionate
  • Disodium Cocoamphodiacetate
  • Lauroamphoacetate
  • Sodium Cocoyl Isethionate
  • Sodium Cocoyl Glutamate

Pierwsze mycie włosów:

Pierwsze mycie włosów zawsze konsultuj ze swoim stylistą, może to być w tym samym dniu lub następnego. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy po nocy nie zostały nam żadne odgniecenia, jeśli tak , wyprostuj je jeszcze przed pierwszym myciem.

1.Zmocz włosy letnia wodą,

2.Nałóż szampon na skórę głowy, jeśli myjesz włosy co kilka dni ,powtórz czynność.

3.Spłucz włosy letnia wodą i nałóż swoją ulubioną odżywkę do włosów.

4. Susz włosy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Kilka trików na piękne włosy:

Zawsze po umyciu włosy muszą być wysuszone suszarką na średnim nawiewie, czesząc włosy od góry do dołu i tak samo trzymając suszarkę. Nie można zostawiać włosów by same wyschły, a tym bardziej iść spać w wilgotnych czy mokrych włosach.

Po zabiegu przez jakiś czas (około 1 miesiąc) nie powinno używać się szamponów i odżywek z dużą zawartością keratyny by nie prze białkować włosów.

Być może słyszałeś już wcześniej, że użycie jedwabnej poszewki na poduszkę może pomóc zmniejszyć tarcie, dzięki czemu włosy będą gładsze i mniej podatne na uszkodzenia. Należy o tym pamiętać podczas zabiegu keratynowego po pielęgnacji, ponieważ Twoje włosy będą bardziej podatne na uszkodzenia od bawełnianej poszewki na poduszkę.

Kolejnym krokiem do prawidłowego umycia włosów po zabiegu keratynowym jest zaopatrzenie się w dobry ręcznik do włosów z mikrofibry. Ręczniki z mikrofibry są wykonane z drobnych włókien, które są bardzo chłonne. Oznacza to, że pomogą wchłonąć nadmiar wody z włosów, przyspieszając ich wysychanie i zapobiegając puszeniu się włosów.

Oprócz ręcznika z mikrofibry warto mieć pod ręką grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Możesz mieć ochotę po prostu rozczesać włosy palcami po zabiegu keratynowym, ale w rzeczywistości może to spowodować większe uszkodzenia i złamania. Zamiast tego delikatnie przeczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, aby uniknąć szarpania lub ciągnięcia.

Czy potrzebuję specjalnego szamponu po zabiegu keratynowym?

Składniki, których należy unikać po zabiegu keratynowym:

Chlorek sodu :

Chlorek sodu to najszybszy sposób na usunięcie keratyny z włosów. Mówiąc prościej, chlorek sodu jest zasadniczo solą. Chlorek sodu faktycznie powoduje wysuszenie i podrażnienie skóry głowy. Usuwa również olejki eteryczne i naturalną wilgoć wytwarzaną przez skórę głowy. Aby zapewnić długotrwałe efekty keratynowej kuracji, należy używać szamponu niezawierającego chlorku sodu.

Parabeny
Parabeny to kolejny element, którego należy unikać podczas zabiegu keratynowego. Jest częstym konserwantem dodawanym do produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych.  To estry kwasu parahydroksybenzoesowego, rodzaj konserwantów, czyli składników utrzymujących świeżość kosmetyków. Bez tego rodzaju substancji miałyby one krótką trwałość i datę ważności, mogłyby się w nich rozwijać bakterie czy pleśń.

 Silikony:

Włosy oblepione silikonami ciężko wniknąć substancjom odżywczym, ponieważ silikony tworzą taką jakby ochronną warstwę, barierę.. Włosy oblepione silikonami też szybciej można obciążyć, szybciej się przetłuszczają. U osób ze skłonnością do zapychania i z trądzikiem powodują nasilenie się trądziku i powstawanie wyprysków. Jak więc unikam silikonów? W szamponach, maskach odżywkach nie toleruje silikonów. W maskach odżywkach mogę tolerować jedynie lekkie odparowujące z włosa, bądź zmywalne wodą. Silikony również akceptuję w preparatach na końcówki w jedwabiach, gdyż zabezpieczają moje końcówki przed mechanicznymi uszkodzeniami. 

Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Lauryl Sulfate i kuracja keratynowa nie mieszają się dobrze. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) to łagodny detergent, który jest stosowany w wielu szamponach w celu spieniania włosów. Składnik ten odpowiada za wypłukiwanie koloru z włosów oraz wypłukiwanie keratyny z włosów poddanych zabiegowi. Dlatego ważne jest, aby unikać tej substancji, aby przedłużyć czas trwania kuracji keratyną.

Zamienniki SLS (równie silnie i drażniące)
Sodium C14-16 (silnie oczyszczający włosy składnik ) 

Ammonium lauryl sulfate (ALS)
Ammonium laureth sulfate (ALES)
Sodium coco sulfate (SCS)
 Sodium myreth sulfate (SMS)
Sodium dodecyl sulfate (SDS lub NaDS)
Magnesium Laureth Sulfate (MLS)
Sodium monododecyl sulfate
Sodium monolauryl sulfate
Sodium laurilsulfate
Sodium dodecanesulfate
Dodecyl alcohol
Hydrogen sulfate
Sodium salt
N-dodecyl sulfate sodium
Sulfuric acid monododecyl ester sodium salt

MEA, DEA, TEA, mono-, di-, trietanoloamina, dodawane do szamponów ze względu na swoje działanie pianotwórcze. W połączeniu ze związkami azotowymi mogą tworzyć nitrozoaminy, które są silnie toksyczne. Działają rakotwórczo.

Alkohol :

Głównie alcohol denat. Pamiętajmy jednak, że w kosmetykach znajdziemy także alkohole, te pozytywnie działające na włosy, znajdziemy je pod nazwą na przykład: Cetyl alcolhol lub cetearyl alkohol.

Glikol propylenowy:

Składnik obecny w większości kosmetyków drogeryjnych, jest alkoholem otrzymywanym z ropy naftowej. Jest to składnik tani i łatwo dostępny, dlatego producenci chętnie dodają go do swoich produktów. Niestety narusza on barierę ochronną skóry, może wywoływać alergie, a po dostaniu się do oczy powoduje pieczenie i podrażnienie.

Fenoksyetanol:

Pełni rolę konserwantu, łatwo rozpuszcza się w wodzie. Stosowany w kremach dla dzieci, szamponach i żelach myjących. Wykazuje działanie drażniące, może również negatywnie wpływać na układ nerwowy.

Quaternium :

konserwant, ułatwia rozczesywanie włosów, zapobiega elektryzowaniu się i nadaje blask. W wysokich stężeniach może powodować podrażnienie skóry głowy.

Substancje zapachowe:

Oznaczane jako Aroma, Parfume lub Fragrance, odpowiadają za przyjemny zapach używanego produktu. Po tej nazwie ciężko zidentyfikować substancje, która znajduje się w kosmetyku.